Nacházíte se: Konzervy

Konzervy

Historie konzervovaných potravin

Domácí zavařování je v České republice velmi oblíbenou činností. Zároveň se může jednat o pěknou ukázku opětovného využití skleněných obalů. Určitě bychom však neměli doma zavařovat masové konzervy. Ty vyžadují sterilaci (zahřátí na teplotu 121°C v jádru výrobku) – té nejsme doma schopni dosáhnout. V masových konzervách tak může vznikat prudce jedovatý botulotoxin. Pokud už se rozhodneme pro tvorbu domácí masové konzervy, měli bychom ji skladovat v lednici a spotřebovat v řádu týdnů.

Pokud máme u jakékoliv konzervy pocit, že je nafouknutá, vyhodíme ji, aniž bychom se snažili i jen o ochutnání. Ve chvíli, když na kompotu či zavařenině objevíme plíseň, měli bychom ji také vyhodit celou a nikoliv jen zasaženou část. Nikdy nevíme, kam až spóry zasahují.

Zeleninu či ovoce z načaté kovové konzervy doporučujeme přendat do jiného (skleněného či plastového obalu s pevným víčkem), abychom zamezili získání pachuti z oxidujícího kovu.

Otevřené marmelády můžeme díky vysokému obsahu cukru skladovat v lednici delší dobu, aniž by došlo k jejich zkažení. Nesmí se však do nich zanést plíseň.