Ropa a zemní plyn jsou základní suroviny pro výrobu plastů. Ropa je směsí uhlovodíků, která při zpracování prochází procesem reformování a pyrolýzy kde dochází k její úpravě na chemické sloučeniny užívané k následné polymeraci jednotlivých plastů.
Čirý granulát PET se využívá při výrobě preforem a dalších obalů z PET (polyethylentereftalátu). Tento materiál stačí roztavit a může být rovnou vyfukován nebo vstřikován.
Granulát vysokohutotního polyethylenu se využívá při výrobě obalů a výrobků z HDPE. Tento granulát může být po roztavení rovnou vstřikován a vyfukován. Z vystaveného granulátu by za normálních okolností byla vyrobena lahev na jogurtové mléko.
Díky sešlápnutí lahví lze běžně do nádoby na odpad odložit 2-3x více těchto lahví. Na lahvi od sirupu je vidět shrinksleeve – potištěný rukávec, pokud chceme třídit detailně, je lepší jej z lahví odstranit a vhodit do žlutého kontejneru samostatně. Naopak běžné etikety na lahvi nevadí.
Sáčky a folie mohou mít mnoho podob, nejznámnější materiály jsou igelit – LDPE, mikroten – HDPE, celofán (správně tatrafán) – PP. Hlavní výhodou plastových sáčků a folií je jejich nízká hmotnost a velmi dobrá skladovatelnost – nejčastěji se jedná o velké množství navinuté na roli.
Plasty mohou dobře sloužit i proti mechanickému poškození obsahu. Nejčastější zástupci tohoto druhu ochrany jsou folie nafouknuté vzduchem – od větších polštářů až po bublinková folie. Pěnový polystyren zase umožňuje vytvarování přesně pro finální výrobek. Toto využití plastů se však firmy stále častěji snaží nahrazovat papírovou ochranou.
0,5l, 1,5l a 1l s širokým uzávěrem – slouží k vyfukování PET lahví. V tuto chvíli je dán přibližný objem, barva lahve a typ uzávěru. Konkrétní tvar se určí podle formy při vyfukování. Mezi vystavenými lahvemi bychom mohli rozeznat 2l lahev na pivo a 2l lahev na jiné nápoje.
materiál PET (polyethylentereftalát) je oblíbený nejen pro výrobu nápojových obalů, ale vyrábí se z něj i lahvičky pro drogerii a kosmetiku, často se využívá při výrobě blistrů, vaniček, ale i kelímků. Pro ukázku byla zvolena lahev na kosmetiku s objemem 100ml a to včetně preformy, ze kterých se tyto lahve vyfukují.
Textilní vlákna, jako polyester se vyrábí z PET lahví zejména v Číně. Výslednou textílií může být fleece nebo jiné polyesterové tkaniny využívané pro výrobu oblečení. Netkaná textílie je ukázkou zpracování technického vlákna. Její využití je široké, běžný občan se s ní nejčastěji setká ve stavebnictví a při zahrádkářkých aktivitách.
Bílé umělé vlákno se vyrábí z čirých PET vloček, které se roztaví teplotou přesahující 200°C a dále se z nich natahují umělá vlákna. Technická vlákna se užívají jako vrstva v dětských plenkách, výplň dek, spacáků či zimních bund. Podobná textilní vlákna se využívají k výrobě fleecových mikin nebo polyesterového oblečení.
Barevné umělé vlákno se vyrábí z PET vloček příslušné barvy s dalším dobarvováním, když se zahřejí na teplotu přesahující 200°C a vytlačí se přes velmi jemné „síto“. Tím dojde k vytvoření vlákna. Barevné vlákno lze barevně pouze ztmavit (hnědá, černá), z toho vyplývá omezená poptávka po tomto vláknu. Vyrábí se z něj výplně a výlisky do aut, černé umělé vlákno lze využít na autopotahy.
Plastových kelímků je celá řada, setkat se lze s materiály PP, HDPE, PET i PS jednotlivé kelímky se pak liší zejména křehkostí, průhledností a schopností odolávat teplým nápojům.
Vzniká drcením fólií, kde při tření dochází k zahřívání a tím i spékání fólií. Společně s namletým směsným plastem se zpracuje při vytlačování zatravňovacích dlaždic, plotovek a dalších výrobků.
Plast po dotřídění – po odstranění PET lahví, velkých kusů folií a polystyrenu. Společně s aglomerátem z fólií se využívají při vytlačování zatravňovacích dlaždic, plotovek a dalších výrobků. Jinde jsou směsné plasty využívány jako součást tuhých alternativních paliv pro cementárny.
Aglomerát z fólií a rozemletý směsný plast se při výrobě zahřívají a vtlačují do forem, tím vznikají nové výrobky jako třeba plotovky, dlažba nebo lavičky. Plastový pytel na odpad je ukázkou recyklovaných fólií. Posledním vzorkem je odřezek po vytlačování PVC do formy.
Spojením betonu a recyklovaného polystyrenu vzniknou tvárnice, které je možné použít ve stavebnictví. Tvárnice jsou nejen lehčí, ale zároveň vynikají díky svým tepelně-izolačním vlastnostem.
Zelené PET vločky vzniknou rozemletím zelených PET lahví a jejich následným propráním. Při tzv. flotaci se odstraní etikety a víčka. Vločky se mohou dále využívat přímo jako druhotná surovina nebo se regranulují.
Modré PET vločky vzniknou rozemletím modrých PET lahví a jejich následným propráním. Při tzv. flotaci se odstraní etikety a víčka. Vločky se mohou dále využívat přímo jako druhotná surovina nebo se regranulují.
Regranulát vyrobený přetavením z hnědých/modrých a čirých vloček, může již být použit přímo při výrobě hnědých/modrých preforem.
Tyto vločky vzniknou rozemletím různobarevných PET lahví a jejich následným propráním. Při tzv. flotaci se odstraní etikety a víčka. Vločky se mohou dále využívat přímo jako druhotná surovina nebo se regranulují. Mix vloček je poptáván nejméně, protože z něj lze vyrábět pouze tmavé výrobky – hnědá, šedá, černá.
Čiré PET vločky vzniknou rozemletím čirých PET lahví a jejich následným propráním. Při tzv. flotaci se odstraní etikety a víčka. Vločky se mohou dále využívat přímo jako druhotná surovina nebo se regranulují. Po čirých vločkách je nejvyšší poptávka, protože je lze využít jak pro výrobu čirých lahví nebo bílých vláken, ale lze je i libovolně dobarvit.
Regranulát vyrobený přetavením z čirých vloček, může již být použit přímo při výrobě čirých preforem.
Další méně časté výrobky z PET lahví jsou propisky, vazací pásky, prádelní šňůry, hadříky, tašky nákupní, ale i tašky střešní.
Regranulát nízkohustoního polyethylenu (LDPE) se vyrábí z čistých plastových folií. Tyto folie jsou získávány z průmyslové výroby, ale i ze skladů a obchodů. Regranulace probíhá za teploty…..
Regranulát polypropylenu (PP) se vyrábí z jednodruhově dotříděných plastů (PP). Nejčastěji se tedy jedná o zbytky z výroby, ale i vyřazené přepravky nebo jiné důkladně dotříděné plastové odpady. Tento regranulát je vstupní surovinou opět pro vstřikovací stroje produkující nové výrobky.
Díky četným žádostem o materiály k podpoře třídění jsme se rozhodli podpořit třídění odpadu zavedením e-shopu, který jsme pro vás zřídili ve spolupráci se společností AB plus CZ s. r. o.
Ve speciální sekci webu vasekancelar.cz si můžete zakoupit produkty na podporu třídění odpadu pro koncové zákazníky z řad spotřebitelů i firem za zvýhodněné ceny. U zboží nabízeného v této kategorii na základě dohody s provozovatelem e-shopu dochází k minimalizaci jeho obchodní přirážky. Věříme, že vám to co nejvíce usnadní s tříděním odpadů začít nebo ho zlepšit. V ostatních sekcích webu si pak můžete dokoupit další zboží za běžných obchodních podmínek a využít tak jedné ceny dopravy.
Kliknutím budete přesměrováni na zmiňovaný e-shop