Skladování mléka Historie obalů na mléko
U mléka závisí skladování zejména na způsobu předchozího ošetření – pasterací nebo UHT (Ultra-high temperature processing, česky „ošetření velmi vysokou teplotou“, běžně asi 140 °C po dobu 1 sekundy). Mléko ošetřené UHT je ukládáno zejména do nápojových kartonů obsahujících kovovou vrstvu (aseptické). V nich pak dosahuje trvanlivosti až půl roku a to i při pokojové teplotě. Ještě delší trvanlivosti lze dosáhnout u sušeného mléka, které se skladuje v obalech odolávajících vlhkosti. Naopak nejkratší dobu spotřeby v řádu dnů má mléko čerstvé, které prošlo šetrnějším pasteračním záhřevem (obvykle 72 °C po dobu 15 vteřin nebo 85 °C po dobu 1-2 vteřin). Toto mléko lze kromě nápojových kartonů zakoupit i ve skle nebo PET lahvích s širším hrdlem. Dříve běžné balení mléka do plastových sáčků se dnes v ČR prakticky nepoužívá, protože bylo nahrazeno pro spotřebitele praktičtějšími obaly. Tento druh mléka, stejně jako naprostá většina mléčných výrobků, vyžaduje skladování při teplotách 2-8 oC, tedy v lednici.
Zcela náchylné k mikrobiální zkáze je mléko bez tepelného ošetření (označováno jako „syrové“), v ČR je povinné tepelné ošetření mléka. Syrové mléko je potenciálně rizikové kvůli možné kontaminaci nebezpečnými mikroorganismy, např. z půdy či podestýlky zvířete.
Díky četným žádostem o materiály k podpoře třídění jsme se rozhodli podpořit třídění odpadu zavedením e-shopu, který jsme pro vás zřídili ve spolupráci se společností AB plus CZ s. r. o.
Ve speciální sekci webu vasekancelar.cz si můžete zakoupit produkty na podporu třídění odpadu pro koncové zákazníky z řad spotřebitelů i firem za zvýhodněné ceny. U zboží nabízeného v této kategorii na základě dohody s provozovatelem e-shopu dochází k minimalizaci jeho obchodní přirážky. Věříme, že vám to co nejvíce usnadní s tříděním odpadů začít nebo ho zlepšit. V ostatních sekcích webu si pak můžete dokoupit další zboží za běžných obchodních podmínek a využít tak jedné ceny dopravy.
Kliknutím budete přesměrováni na zmiňovaný e-shop